تبلیغات
نوای نی - تئوری موسیقی فصل دوم
مجموعه آثار استاد شجریان مجموعه آثار استاد شهرام ناظری
خرید آلبوم های همایون شجریان
مجموعه آثار  استاد حسین علیزاده

خرید آلبوم های اساتید تار و سه تار خرید آلبوم های همایون شجریان
خرید آلبوم های علیرضا افتخاری

گنجینه ی صدا شامل بیش از 3500 شاهکار ماندگار موسیقی ایران و 350 آلبوم است . که در 6 دی وی دی برای علاقه مندان عرضه گردیده
این مجموعه بدون هیچ گونه محدودیت از جمله قفل سخت افزاری و یا نرم افزاری ارائه می شود. هدف ما از ارائه این مجموعه به این صورت، سهولت دوستان در گوش دادن و گزینش آهنگ های مورد علاقه خود بوده است.

دانلود لیست آلبوم های موجود در مجموعه

بیش از 3500 آهنگ از اساتید برجسته ی تار و سه تار - سنتور- نی - ویالون - کمانچه - پیانو - و آواز در قالب 350 آلبوم از اساتید بی رقیب موسیقی ایرانیحسین علیزاده - جلال ذوالفنون - جلیل شهناز - کیوان ساکت - هوشنگ ظریف - مجید درخشانی-حمید متبسم - فرهنگ شریف - مسعود شعاری- محمد رضا لطفی- علی اکبر خان شهنازی-علی نقی وزیری - ارشد طهماسبی - کیارش سنجرانی استاد احمد عبادی - داریوش طلایی – درویش خان - استاد اردشیر کامکار - استاد کیهان کلهر - استاد اردوان کامکار - استاد فرامرز پایور - استاد پرویز مشکاتیان- حسن کسایی - جمشید عندلیبی - محمد موسوی استاد انوشیروان روحانی - استاد اردشیر روحانی جواد معروفی – مرتضی معروفی- علی تجویدی استاد بدیعی - پرویز یاحقی - روح الله خالقی -محسن نامجو – پری زنگنه – رضوی سروستانی سالار عقیلی – شهرام ناظری – سیما بینا- سینا سرلک -تاج الدین اصفهانی -عماد رام- گلپا – حسام الدین سراج – همای - ایرج بسطامی– خوانساری– مرضیه- پریسا- عبد العلی وزیری – عبد الوهاب شهیدی - علیرضا قربانی – غلامحسین بنان – بیژن کامکار داوود آزاد – قمر الملوک وزیری – هنگامه اخوان
و همایون شجریان
 
دانلود لیست آلبوم های موجود در مجموعه


هدیه 1 : بیش از یکصد نت از تصنیف های معروف و بسیار زیبا برای تار و سه تار
هدیه 2 : یک دی وی دی شامل تمامی کارهای استاد محمد رضا شجریان شامل بیش از 470 اثر فوق العاده زیبا و ماندگار به عنوان هدیه به خریداران محترم اهدا میشود.


مجموعه شامل 350 آلبوم است که درصورتی که بخواهید تک تک آلبوم ها را تهیه کنید باید هزینه ای بالغ بر صد و هفتاد هزار تومان را متقبل شوید


اول محصول را دریافت كنید سپس هزینه را بپردازید
( خرید پستی ) در این روش یك هفته تا ده روزه مجموعه به شما تحویل داده میشود
روش خرید: برای خرید مجموعه گنجینه ی صدا ، پس از کلیک روی دکمه زیر و تکمیل فرم سفارش، ابتدا محصول مورد نظرتان را درب منزل یا محل کار تحویل بگیرید
سپس وجه کالا و هزینه ارسال را به مامور پست بپردازید.
جهت مشاهده فرم خرید، روی دکمه زیر کلیک کنید.

قیمت 15500 تومانمرتبه
تاریخ : شنبه 18 شهریور 1391

فصل دوم

میزان

هر قطعه موسیقی از نظرزمان به قسمتهای مساوی تقسیم می شود ، که هر یک از آن قسمتها را میزان و خط قائمی که آنها را از یکدیگر جدا می کند خط میزان گویند .

هر میزان ممکن است از دویا سه یا چهار قسمت مساوی تشکیل شود که آن قسمتها را ضرب گویند .

معمول ترین میزانها عبارتند از : میزانهای دو ضربی ، سه ضربی ، و چهار ضربی .

دو خط سمت راست شکل را که معمولاً در آخر قطعات موسیقی کاربرد دارد دولا خط پایان گویند و اگر هردو خط آن باریک باشد ، دولا خط گویند که جدا کننده قسمتهای مختلف یک قطعه موسیقی است .

معمولاً ضرب اول هرمیزان قوی ترازسایر ضربها اجرا می شوند ودر نتیجه سایر ضربها ضعیف خواهند بود .


 و به همین ترتیب در تقسیمات هر ضرب 0 قوی یا ضعیف ) قسمت اول قوی تر ازدیگر قسمتها محسوب می شود

به طور کلی میزانها رامی توان به دو دسته تقسیم کرد : میزانهای ساده و میزانهای ترکیبی .

میزانهای ساده :

اگر هر ضرب میزان به طور طبیعی قابل تقسیم به 2 و 4 و 8 قسمت مساوی ( دارای تقسیمات دو تائی ) باشد آن میزان را ساده گویند .

میزانها را با عدد کسری به نام کسر میزان مشخص می کنند . در میزانهای ساده صورت کسرمعرف تعداد ضرب است و مخرج کسر شکل ضرب را معلوم می کند . به عبارت دیگر مخرج کسر تقسیمات گرد ( واحد موسیقی ) را تعیین می کند .

مثلاً کسر 4/2 معرف میزانی است دو ضربی که هرضرب آن معادل یک نت سیاه است .


معمولاً میزانهای ساده با این کسرها معرفی می کنند :

میزان ساده دوتائی ( دو ضربی )

میزان ساده سه تائی ( سه ضربی )
میزان ساده چهار تائی ( چهار ضربی )

میزانهای ساده دیگری با کسرهای 2/2  ، 2/3 ، 2/4   یا Ñ  RP3  ، R^2  ،RP4، ( که هر ضرب آنها معادل با یک سفید است ) و  8/2، 8/3 ، 8/4یا 2PT  3PT  4PT  که هر ضرب آن برابربا یک چنگ است ) و غیره نیز در موسیقی به کار می روند که درمیان آنها میزان 8/3  بیشتر متداول است .


نمودار 27 . میزانهای ساده میزانهای ترکیبی   :


اگر هر ضرب میزان قابل تقسیم به 3 و 6 و 12 قسمت مساوی ( دارای تقسیمات سه تائی ) باشد ، آن میزان را ترکیبی گویند .

درمیزانهای ترکیبی هر ضرب میزان ساده را با اضافه کردن یک نقطه در سمت راست آن ) به کار می برند تا نت مزبور بتواند به طور طبیعی به 3 و 6 و 12 قسمت مساوی شود .

معمول ترین میزانهای ترکیبی را با کسر های زیر نشان می دهند .


میزانهای دوتائی  ترکیبی   ( دو ضربی ترکیبی  )میزانهای سه تائی  ترکیبی   ( سه ضربی ترکیبی  )


میزانهای چهار تائی  ترکیبی   ( چهارضربی ترکیبی  )

نسبت بین میزانهای ساده و ترکیبی مربوطه

چون هر ضرب میزانهای ترکیبی پیش گفته یک نت سیاه نقطه دار است و نسبت این نت به نت سیاه ( درمیزانهای ساده ) مانند کسر 2/3 است ، به این ترتیب برای تبدیل میزانهای ساده  به ترکیبی کافی است که کسر میزان ساده را درنسبت 2/3 ضرب کنیم .و برای تبدیل میزانهای ترکیبی به ساده بهتر است صورت کسر به عدد 3 و مخرج آن به عدد 2 تقسیم شود تا کسرمیزان ساده آن به دست آید .در میزانهای ترکیبی مخرج کسر معرف شکل 3/1 ضرب است ، مثلاً درمیزان 8/6 مخرج کسر که معرف نت چنگ است تعیین می کند که شکل هر ضرب سه برابر آن ( هر ضرب معادل یک سیاه نقطه دار ) است .

میزانهای ترکیبی دیگری با کسرهای 4/6 ، 4/9  ، 4/12،   ( که هر ضرب آنها معادل با یک سفید نقطه دار است ) و 16/6 ، 16/9، 16/12  ( که هر ضرب آنها معادل با یک چنگ نقطه دار است )و غیره نیز درموسیقی به کار می روند . این میزانها را به شکل زیر می توان نوشت .


ضرب زدن

    در وزن خوانی ( خواندن ریتم قطعات موسیقی بدون در نظر گرفتن آهنگ ) و یا سلفژ ( خواندن قطعات موسیقی با درنظر گرفتن ریتم و آهنگ و حالتها و حرکتها ) ضربها ی میزانها با دست راست به اشکال زیر به وسیله خطوطی فرضی در فضا مشخص می شود :

  در رهبری ارکستر نیز همین روش با کمی اختلاف ( گاهی با دو دست ) کاربرد دارد ، ولی قطعات در قطعات کند که لازم است تقسیمات ضربها نشان داده شود . بنا به تقسیمات دوتائی ( میزانهای ساده ) و سه تائی ( میزانهای ترکیبی ) معمولاً ضربها و تقسیمات آنها به نحو زیر کاربرد دارند :


میزانهای مختلط ( لنگ )

میزان هایی هستند که از اجتماع دو یا چند میزان نا مساوی ( از نظر تعداد ضرب ) تشکیل شده اند ، مانند میزان  4/5  که  ممکن است از یک میزان 4/3 ویک 4/2 یا به عکس تشکیل شده باشد . برای مشخص نمودن موقعیت میزانهای مختلط اغلب به وسیله خط قائم نقطه چین یا کسرمیزان تجزیه شده آنها را از هم تفکیک می کنند .


میزان های مختلط دیگری نیز در موسیقی به کار می روند مانند : 4/7 ، 4/8، 4/9 و غیره .


 میزانها ی مختلط ساده


چون ضرب این میزانها دارای تقسیمات دوتائی است بنابراین جزء میزانهای ساده محسوب می شوند و چنانچه کسر آنها درنسبت 2/3 ضرب شود کسر میزانهای ترکیبی مربوطه به دست می آید .


تقسیمات نت ها

نت های موسیقی ممکن است به اقسام مختلف تقسیم شوند .

گاهی ضربها یا واحدهای کوچک تر میزان ساده ( که دارای تقسیم دوتائی است ) به سه یا شش قسمت تقسیم می شود . در حالت اول به شکل تقسیمات دوتائی نوشته شده و عدد 3 روی آنها قرارمی گیرد ، معمولاً این گونه تقسیمات سه تائی را تریوله یا سه بر دو می نامند .

چون کشش سه نت تشکیل دهنده سه بر دو با مجموع کشش دو نت از تقسیمات دوتائی همان شکل برابراست ، بنابراین سه بردومی تواند به شکلهای مختلف به کار رود ؛ ولی مجموع کشش نت ها یا سکوتهای آن با نت های سه بر دو برابر است .


در حالت دوم یعنی قسمت کردن ضرب یا واحدهای کوچک تر ( که دارای تقسیمات دوتائی است ) به شش نیز به شکل تقسیمات چهار تائی نوشته می شود و عدد 6 زیر یا روی آن قرار می گیرد .
 سنکپ - ضد ضرب

ادامه یافتن یا متحد شدن ضرب ضعیف یا قسمت ضعیف ضرب ، به ضرب قوی یا قسمت قوی ضرب بعدی ، که باعث جا به جا شدن ضربها و قسمتهای قوی شده و در نتیجه ضرب و قسمت ضعیف ، قوی اجرا می شود ، حالتی خاص درموسیقی ایجاد می کند که  آن را سنکپ گویند .

این تمدید ممکن است به وسیله خط اتحاد یا بدون آن باشد .

از متحد شدن نت های همشکل سنکپ ساده ( مساوی ) و از متحد شدن نت های غیر همزمان سنکپ شکسته ( نامساوی ) به وجود می آید . ضد ضرب

اگر به جای ضرب یا ضربها و یا قسمتهای قوی ضربها سکوت قرار گیرد ، حالتی که تا حدی به سنکپ شباهت دارد به وجود می آید ، که آن را ضد ضرب گویند . به عبارت دیگر ضد ضرب عبارت است از صدا یا صداهائی که ضرب ضعیف یا قسمت ضعیف ضربها شروع می شوند ، ولی روی ضرب بعدی امتداد پیدا نمی کنند .ضد ضربها فرم های وزن داری هستند که کاربردهای فراوان دارند . بخصوص در همراهیها .

طبقه بندی: مقلات آموزشی، 
برچسب ها: آموزش نی، آموزش تئوری نی، آموزش تئوری موسیقی، تئوری موسیقی، تئوری موسیقی نی، موسیقی ایرانی تئوری، نت چیست،
ارسال توسط ماریا

پکیج طلایی همای و گروه مستان

مجموعه كنسرت های گروه مستان و همای + 4 هدیه ویژه

این مجموعه شامل آثار برجسته ی گروه مستان و پرواز همای میباشد

 که در 8DVD و 2CD به علاقه مندان عرضه میگردد..

كاملترین پكیج  آثار صوتی و تصویری گروه مستان و همای


کنسرت های موجود در این مجموعه  :

» کنسرت "ملاقات با دوزخیان"
- تور امریکا و کانادا جولای 2008 تالار والـــت دیزنی لس انجلس - به همراه مصاحبه با نوازندگان و تماشاگران

» کنسرت "پروردگار مست"
- تور امریکا و کانادا جولای 2008 تالار والـــت دیزنی لس انجلس - به همراه مصاحبه با نوازندگان و تماشاگران

» اپرای "موسی و شبان" _ (بر اساس داستانی از مولانا جلال الدین محمد بلخی)
- اجرای کنسرت همراه با ارکـستر سمفونیک به رهبری شهرداد روحانی در سالن والـــت دیزنی لس آنجلس 2009

» کنسرت مرغ سحر
- تور امریکا 2009 تالار بزرگ والـــت دیزنی لس انجلس + قسمت هایی از پشت صحنه ی کنسرت و مصاحبه با تماشاگران

» کنسرت فولکلور گیلکی

» کنسرت "ملاقات با دوزخیان"
- ایران/فضای باز کاخ نیاوران

»
کنسرت "سربازان"
- تور مریلند امریکا 2010 به همراه معرفی گروه مستان

»» هدایای ویژه ای که به همراه این محصول به خریداران عزیز تقدیم میشود :

هدیه 1 : مجموعه آثار گروه مستان و پرواز همای (Full Album) با فرمت mp3
هدیه 2: فایل صوتی اپرای موسی و شبان

هدیه 3: قسمت های از جدیدترین ساخته ی همای »» کنسرت 2011 "عقل،عشق،آدمی" + پشت صحنه کنسرت و مصاحبه با هنرمندان
هدیه 4: مصاحبه ی صوتی همای با نشریه قانون به همراه تصاویر مصاحبه

از خرید خود لذت ببرید

ابتدا محصول را دریافت كنید سپس هزینه را بپردازید

»» روش خرید: برای خرید این پكیج ارزشمند پس از كلیك بر روی دكمه زیر و تكمیل فرم سفارش، ابتدا محصول را درب منزل یا محل كار تحویل بگیرید و سپس هزینه را به مامور پست بپردازید.

برای مشاهده ی قیمت مجموعه و تكمیل فرم سفارش روی دكمه ی زیر كلیك كنید 

 


آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی